רפואת עיניים ילדים

רפואת עיניים ילדים, הינה תת התמחות בפני עצמה, שכן ילדים הם לא מבוגרים קטנים. העין והראיה עדיין לא התפתחו באופן מלא, הבעיות והמחלות של ילדים שונות וכן אופן הבדיקה. 

בדיקת עיניים שגרתית לילדים מומלץ לבצע ע״י רופא עיניים ילדים מומחה בגיל 9-12 חודשים, בגיל 3 שנים ולפני כניסה לכיתה א. במקרים בהם יש היסטוריה משפחתית של פזילה או בעיות עיניים בילדות מומלץ להיבדק אף קודם ובאופן תכוף יותר. כמובן שבכל בעיית ראיה יש להיבדק בהקדם ע״י רופא עיניים ילדים.

הבדיקה מותאמת לגיל הילד, אך בכלל הגלאים מטרתה לבחון את חדות הראיה, מבנה העיניים וארובת העיניים, פזילה, מיקוד ראיה, בדיקה האם יש צורך במשקפיים ובדיקת מבנה העין הפנימי.

הבדיקה איננה כואבת ונעשת בדרך נעימה ומותאמת לגיל הילד במרפאה. במהלך הבדיקה, יושמו טיפות להרחבת אישונים, שבמקרה של ילדים הכרחיות על מנת לבדוק נכונה את האופטיקה של העין (המספר). החלק של טפטוף הטיפות, הינו החלק היחיד המעט לא נעים בבדיקה, שכן הן גורמות לצריבה של העין למספר שניות. לאחר מתן הטיפות והמתנה של כ-40 דקות להרחבת האישונים, ישנה בדיקה להערכת המספר בעין, וכן את החלק הפנימי של העין- הרשתית ועצב הראיה.

באמצעות בדיקות אלו, ניתן לאתר בעיות שונות אצל ילדים כמו:

  • הפרעה אנטומית בעפעפיים, בחלק הקדמי של העין או החלק האחורי של העין.
  • הפרעה בניקוז דרכי דמעות.
  • פזילה.
  • הפרעה במיקוד.
  • הפרעה ברפרקציה- צורך במשקפיים לתיקון הראיה.
  • עין עצלה (אמבליופיה) ועוד.

בדיקה ואיתור בעיות אלו בגיל צעיר ככל שניתן, מאפשרות טיפול מוקדם ומניעת התפתחות עין עצלה. בעיה שבגילאים מבוגרים יותר ולאחר התפתחות הראיה באופן מלא, לא יכולה להיפתר. על כן חשוב להיבדק עפ״י המלצות אלו.